Okresné kolo previerok pripravenosti DHZ

Okresné kolo previerok pripravenosti DHZ okresu Komárno konaného 12.7.2014 v Iži.

V sobotu ráno sme sa s dvoma družstvami vybrali do najjužnejšej obce Slovenska podrobiť sa previerkam pripravenosti. Pred nástupom sme absolvovali formality ako sú prihláška, členské knižky štartové poradie atď. Osobne som bol prekvapený, že si nás označili farebnými náramkami ako na nejakom hudobnom festivale (asi kvôli nezhodám z minulého roka?!). Medzitým sme zložili časomieru a postavili terče. Po nástupe a príhovoroch na porade veliteľov, nastalo ďalšie prekvapenie z mojej strany. Zistil som totiž, že sa pôjde na dva pokusy napriek tomu, že tento rok nie je postupový.

Súťaž sa začala niekoľko minút po deviatej. A-čko štartovalo ako siedme mužstvo na disciplíne požiarny útok. Ako prví sa predviedli Okoličná na Ostrove s novým strojom „vyššieho obsahu“ s ukončeným pokusom nad 20 sek. Po nich sa prezentovala Pribeta časom niečo nad 21 sek. Medzitým si naše B-čko začalo chystať veci na štafete, tak mi niekoľko útokov ušlo. Old warriors zabehli s menšími chybičkami štafetu s časom 99 sekúnd. Po krátkom čase sme sa presunuli na základňu a začali sme sa pripravovať na náš požiarny útok, ktorý nám vyšiel podľa našich očakávaní. Výsledný čas 16,54 sek. – náš rekord s hrubými hadicami. Postrehol som pokusy ďalších družstiev ako Iža, Radvaň nad Dunajom, Brestovec, Komárno no časy som si nezapamätal.

Pomaly sme sa presunuli na disciplínu štafety. Po podaní hlásenia nám rozhodca nezabudol skontrolovať či sme všetci označení náramkami rovnakej farby. Pokus sme odbehli s výsledným časom 81,60 sek., no bohužiaľ „diváci“ prizerajúci sa na ôsmom úseku nezabudli upozorniť hlavného rozhodcu, ktorý by si to bol beztak všimol, na rozpojený spoj hadice s rozdeľovačom – plus päť trestných bodov.

Základňu si začali pripravovať aj naši starší. Zabehnutý čas 20,11 sek. naznačoval pre nich sľubné umiestnenie ale bolo potrebné ešte zamakať na štafete, čo sa napokon aj stalo a svoj druhý pokus ukončili o 8 sekúnd lepšie.

Nakoľko sme sa ponáhľali do Novej Dediny na 6. kolo THHL, dostali sme možnosť odbehnúť náš druhý pokus v disciplíne požiarna štafeta o niečo skôr. Dali sme si záležať aby sme svoj pokus dokončili bez trestných bodov. Aj sa nám to podarilo – výsledný čas 83 sek. Po sčítaní časov sme boli pod hranicou 100 sekúnd, ktoré zatiaľ neprekonalo žiadne prítomné družstvo. Druhé pokusy našich na požiarnom útoku nevyšli podľa ich predstáv. Obe družstvá urobili chyby pri prevedení útoku, čo sa odzrkadlilo aj na výsledných časoch.

Počkali sme záver previerok, rýchlo sme pobalili časomieru, ale naše A-čko  už cestovalo na ďalšiu súťaž. Vyhodnotenie súťaže si počkalo už len zopár členov z tímu Old warriors.

Poradie v kategórii mužov na prvých priečkach:

1. DHZ Imeľ A
  2. DHZ Pribeta
  3. DHZm Hurbanovo

Naše druhé družstvo si z Iže odnáša nepopulárnu zemiakovú medailu.

Z nežnejšieho pohlavia sa previerok zúčastnili tri družstvá a to: DHZ Veľké Kosihy, DHZ Sokolce a domáci DHZ Iža.

Ja osobne som mal po previerkach v Iži pocit, že náš okres už postúpil na vyšší level v organizovaní podobných podujatí. Stále sa však nájdu veci, ktoré sa dajú vylepšiť. Tú priateľskú, rodinnú atmosféru nás hasičov som tam ešte stále necítil. Sme predsa na jednej strane, ťaháme za jeden povraz.

Touto cestou sa ešte raz chcem poďakovať organizátorovi DHZ Iža za odvedenú prácu a tiež ospravedlniť našu neúčasť na vyhodnotení pretekov.

Marek Petrík – veliteľ DHZ Imeľ